Dla osób pragnących wykupić dowolną polisę (np. OC albo NNW) znakomitym rozwiązaniem jest porównywarka ubezpieczeń dostępna z darmo w sieci. Dzięki niej można bardzo szybko zweryfikować zalety oraz wady poszczególnych ofert, oszczędzając w ten sposób sporo cennego czasu oraz środków pieniężnych. W dalszej części artykułu zostaną przedstawione podstawowe zasady dotyczące korzystania z omawianego narzędzia.

Kilka kroków do uzyskania optymalnej ochrony 

Porównywarka ubezpieczeń (najlepsze OC online) pozwala zapoznać się z konkurencyjnymi polisami wielu towarzystw w jednym miejscu. Skutkuje to oczywiście bezproblemowym dopasowaniem wariantu do indywidualnych potrzeb – przede wszystkim pod względem cenowym i zakresowym (wygodna metoda wstępnej selekcji). Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku specjalny kalkulator przystosowany zarówno do ekspresowego wyliczania wysokości składek, jak i kontrastowania ze sobą wszelkich elementów istotnych z punktu widzenia klienta. Niewątpliwą zaletą jest opcja skorzystania z bezpłatnej, fachowej porady konsultanta telefonicznego, a także możliwość zakupu świadczenia z dodatkowym rabatem. Standardowa porównywarka ubezpieczeń nie powinna nikomu sprawić większego kłopotu podczas eksploatacji. Będąc na stronie głównej, należy w pierwszej kolejności dokonać wyboru określonego rodzaju polisy, a następnie wpisać do formularza dokładne dane na temat przedmiotu ubezpieczenia (samochodu, nieruchomości, siebie samego itp.). Po jego zatwierdzeniu zostanie opublikowana lista ofert zgodnych z zaznaczonymi kryteriami. Kliknięcie w jeden z wyników spowoduje automatyczne przekierowanie na stronę ubezpieczyciela, ewentualnie rozwinięcie szczegółowego opisu.

Parametry wyboru odpowiedniego serwisu

Porównywarka ubezpieczeń nie jest z pewnością narzędziem uniwersalnym, co oznacza, że w sieci znajdziemy wiele takich serwisów zróżnicowanych pod kątem ogólnej funkcjonalności (a tym samym komfortu obsługi). Decydując się na konkretną stronę, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na liczbę uwzględnionych towarzystw – im więcej, tym szerszy przegląd rynku. Nie ma żadnego sensu tracić czasu na wypełnianie formularza, jeżeli w rezultacie mają wyskoczyć oferty zaledwie dwóch bądź trzech firm. Poza tym rozsądnym pomysłem jest przeczytanie zakładki ”O nas” w celu ustalenia, do kogo należy dana porównywarka ubezpieczeń. Musi to być podmiot wpisany na listę Komisji Nadzoru Finansowego i spełniający niezbędne wymogi polskiego prawa. Na koniec zaleca się jeszcze sprawdzenie, czy przesyłanie danych zostało zabezpieczone certyfikatem i czy istnieje opcja kontaktu z realnym agentem, a nie tylko wirtualnym konsultantem.